Je útok na právny štát oficiálnou politikou Smeru, alebo len deviáciou Ľuboša Blahu? (komentár Petra Weissa)
Diskusia/ 20Uložiť článok
3 min. čítania
22. apr. 2025 o 16:00
3 min. čítania

Je útok na právny štát oficiálnou politikou Smeru, alebo len deviáciou Ľuboša Blahu? (komentár Petra Weissa)

Ľuboš Blaha
Ľuboš Blaha Zdroj: Diana Michaličová/Aktuality.sk
Uložiť článok
Hoci sa Blaha snaží vystupovať ako disident v obkľúčení neprajníkov, iba generuje kolektívnu paranoju. Namiesto faktov ponúka konšpirácie a namiesto argumentov hnev a krivé obvinenia.

Autor je bývalý politik a bývalý veľvyslanec v Maďarsku a v Českej republike.

Dva nedávne statusy podpredsedu Smeru a europoslanca Ľuboša Blahu opäť prekročili rámec bežného politického komentára. Preto som urobil výnimku z môjho vnútorného záväzku, že jeho konšpiračné, demagogické a politicky militantné statusy nebudem komentovať.

Rétorika použitá v týchto dvoch textoch, ktorá sa bez hanby opiera o konšpiračné naratívy, antisemitizmus, osobné útoky a výzvy na „padanie hláv” či vyhlásenia typu „ak nepritvrdíme, nemôžeme vyhrať”, ukazuje, že nejde len o bežné politické a propagandistické divadlo. Ide o systematický útok na demokratické inštitúcie, princípy právneho štátu, trojdelenie moci a samotné základy ústavného poriadku.

Nie je to len politická hyperbola

Blaha v týchto statusoch opakovane označuje slovenskú prokuratúru za „politicky zaangažovanú“, prirovnáva jej konanie k praktikám „mafie“, a svojským štýlom tvrdí, že sa správa ako „úderná čata médií“.

Daniel Bombic alias Danny Kollar

Útoky cielené na prokurátorov, políciu, vyšetrovateľov i médiá, ale aj na bývalú prezidentku Zuzanu Čaputovú, príslušníkov opozície, ba dokonca zahraničných štátnikov (napríklad na predsedníčku Európskej komisie Ursulu von der Leyenovú a ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského), sú dôsledne vystavané na logike, ktorá spochybňuje legitimitu štátnych orgánov i orgánov EÚ, a podsúva voličom predstavu „vnútorného nepriateľa“, proti ktorému sa treba brániť „rovnako tvrdo“.

Tu však nejde len o politickú hyperbolu. Reči o vojne, výzvy na „padanie hláv“, vyhlásenia typu „Toto chystajú na nás všetkých“ alebo „Majú svoj deep state a ak sa neprečistí, sloboda je v ohrození“ — to všetko sú formy mobilizácie prostredníctvom strachu, hnevu a vyhrážok, ktoré môžu pôsobiť ako nepriamy návod na násilie. Robí to ten istý Ľuboš Blaha, ktorý vlani po atentáte na premiéra obviňoval zo šírenia nenávisti kadekoho.

Pridajte si Aktuality do svojho kanála správ Google.
OSZAR »